Konferencja Trisity vol. V
Prowadzący(a): Mateusz Żywicki
Najbliższy piątek (30 września) na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku przerodzi się w święto sitodruku. Od godz. 10:00 w Patio odbywać się będzie Konferencja Sitodrukowa, zorganizowana w ramach 5. edycji Trisity – Trójmiejskiego Festiwalu Sitodruku. Wydarzenie jest otwarte i skierowane do wszystkich zainteresowanych techniką serigrafii: studentów, akademików, twórców niezależnych, osób chcących ją wykorzystywać w swojej pracy twórczej.
Jej celem jest stworzenie platformy wymiany wiedzy polegającej na podzieleniu się swoim doświadczeniem i skorzystaniem z wiedzy innych. Wiedza pozyskana podczas konferencji, ma również posłużyć twórcom zakwalifikowanych do tegorocznej edycji festiwalu.
Część konferencyjna festiwalu przybierze formę serii wykładów poświęconych tej technice przeprowadzonych przez specjalistów sitodruku. Zaproszonych prelegentów łączy jedna technika, z której każdy korzysta jednak w odmienny sposób.
W programie:
➽ Nauczycie się w jaki sposób przenosić sitodruk na ceramikę. (prof. Małgorzata ET BER Warlikowska – ASP Wrocław)
➽ Poznacie historię Łódzkiego Centrum Sitodruku i zobaczycie sitowe prace takich tuzów jak Tomaszewski, Młodożeniec, Nowosielski, Starowiejski, Wasilewski, Fijałkowski czy Tarasin (dr hab. Agata Stępień – ASP Łodź)
➽ Dowiecie się jak stworzyć od podstaw własną pracownię sita. (SC Szyman – Pracownia N22 Warszawa)
➽ Zobaczycie perspektywę projektanta na wykorzystanie sitodruku w grafice projektowej. (dr Jakub „Hakobo” Stępień – ASP Łodź)
➽ Otrzymacie praktyczną wiedzę dotyczącą różnych sposobów przygotowywania przygotowywania sitodrukowych matryc (dr Piotr Skowron – ASP Łodź)
➽ Sitodrukowy specjalista prosto z NY pokaże na żywo jak separować kolory w photoshopie i przełożyć pracę malarską na sitodruk. (Max Chroma – Nowy Jork)
➽ Przedstawimy kulisy pracy oddolnych sito-inicjatyw i ich współpracy z artystami. (Henryk Kwiatek, Kwiaciarnia Grafiki – Warszawa)
➽ Podsumujemy dekadę Pracowni Serigrafii na ASP w Gdańsku. (dr. hab. Katarzyna Łukasik)
➽ Usłyszycie historię i dowiecie się na czym polega tegoroczny festiwal Trisity (Mateusz Żywicki)
Harmonogram:
10:00 – 10.45 „Trisity, Tricity” Mateusz Żywicki (Fundacja ~morze/ASP Gdańsk)
10:50 – 11.30 „Sito dekada” dr hab. Katarzyna Łukasik (ASP Gdańsk)
11:35 – 12.15 „Serigrafia w ogniu” prof. Małgorzata ET BER Warlikowska (ASP Wrocław)
12.20 – 13.00 „Sitodruk, a serigrafia” Henryk Kwiatek (Kwiaciarnia Grafiki – Warszawa)
13.05 – 13.45 „Pracownia sita – zrób to sam” SC Szyman (Pracownia N22 – Warszawa)
13:50–14.35 PRZERWA KAWOWA
14:40 – 15:20 „Separacja kolorów pod sitodruk” warsztaty Max Chroma ( New York)
15:20 – 15:55 „Różne oblicza matrycy sitodrukowej” dr Piotr Skowron (ASP Łódź)
16:00 – 16:45 „Zaprojektowane sito” dr Jakub „Hakobo” Stępień (ASP Łódź)
16:50 – 17.30 „Historia Łódzkiego Centrum Sitodruku” dr hab. Agata Stępień (ASP Łódź )
O festiwalu
Trisity###5 to piąta odsłona Trójmiejskiego Festiwalu Sitodruku. Tegoroczna edycja składa się z trzech modułów: konferencji poświęconej tej technice, realizacji prac wraz z 100 twórcami wyłonionymi podczas konkursu oraz dwóch największych w Polsce wystaw sitodruku, prezentujących prace stworzone podczas festiwalu.
Celem festiwalu jest popularyzacja techniki sitodruku oraz zderzenie twórców reprezentujących różne style i korzystających z odmiennych środków wyrazu z techniką serigrafii, jak zwykło nazywać się jego artystyczną odmianę. Od 2016 roku podczas każdej edycji Trisity na jednej ścianie demokratycznie wiszą obok siebie pracę grafików, ilustratorów, malarzy oraz fotografów, niezależnych twórców, wykładowców oraz studentów Akademii Sztuk Pięknych. Wszystkie realizowane są wcześniej podczas 2 miesięcznego maratonu sitodrukowego w pracowni situ.studio w tuBazie w Gdyni. Wystawy odbywają się w 2 miejscach: w tuBazie w Gdyni oraz w Zbrojowni Sztuki na ASP w Gdańsku.
Otwarty nabór projektów
W 2022 roku Trisity zyskuje na otwartości wprowadzając formułę konkursową. Projekt może zgłosić każdy aktywnie działający twórca wizualny. Spośród przesłanych projektów jury, w składzie Katarzyna Łukasik, Mariusz Waras, Jakub „Hakobo” Stępień, Mateusz Żywicki, wybierze 100 artystów, którzy zrealizują prace sitodrukowe w piątej edycji festiwalu. Aby wziąć udział w konkursie nie jest potrzebne doświadczenie w sitodruku. Zaproszeni są wszyscy profesjonalni twórcy wizualni: graficy, ilustratorzy, malarze, fotografowie. Forma i tematyka prac jest dowolna, jedyną zasadą jest ograniczenie kolorystyczne. Twórcy mogą posługiwać się wyłącznie dwoma wybranymi kolorami z trzech zaproponowanych. Nabór trwa do 3.10.2022, a zgłoszenia przyjmowane są poprzez stronę internetową: www.trisity.art. Tam też znajdują się wszystkie szczegóły dotyczące festiwalu.
Szczegółowe informacje i zasady naboru odnajdziesz tu: https://trisity.art/faq
Czekamy na zgłoszenia do 3 października!
Konferencja sitodrukowa
Etap realizacji prac poprzedza konferencja Trisity###5, która odbędzie się 30 września na Patio Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Część konferencyjna festiwalu przybierze formę serii wykładów poświęconych tej technice przeprowadzonych przez specjalistów w tej dziedzinie. Jej celem jest stworzenie platformy wymiany wiedzy wraz z możliwością podzielenia się swoim doświadczeniem i skorzystaniem z wiedzy innych. Zaproszonych prelegentów łączy technika sitodruku, z której każdy korzysta w odmienny sposób.
Realizacja prac
Realizacja prac z wybranymi w ramach konkursu twórcami przypada na październik i listopad 2022 roku. Zaproszeni artyści tworzą swoje sitodruki w pracowni sit.studio w tuBazie pod okiem specjalistów doświadczonych w tej technice. Druk z twórcami będzie można codziennie śledzić na instagramowym profilu fundacji morze → @fundacja_morze.
Wystawy
Wystawy zbiorowe wieńczące Trisity###5 odbędą się w dwóch miejscach: w tuBazie w Gdyni (grudzień) oraz w Zbrojowni Sztuki na ASP w Gdańsku (styczeń).
Zgłoś się
Działasz w zakresie sztuk wizualnych? Zgłoś swój projekt i weź udział w festiwalu: https://trisity.art/. Szczegółowe informacje i zasady naboru odnajdziesz tu: https://trisity.art/faq. Czekamy na zgłoszenia do 26 września!
Kurator festiwalu: Mateusz Żywicki
Organizator: Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku, fundacja ~morze,
Współpraca Patio, sity.studio, tuBaza, Gdynia
Projekt realizowany w ramach programu „Doskonała Nauka” organizowanego i finansowanego przez Ministra Edukacji i Nauki.